A szervezet által feltárt "digitális terrorizmus és gyűlölet" példái a "Halál a melegekre!" elnevezésű, horvát nyelvű facebookos társaságtól a YouTube-ra feltett Korán-égetésen keresztül a fegyveres csoportok, mint a Hezbollah, a tálibok vagy az al-Kaida propagandájáig terjedtek.
A nácivadász Simon Wiesenthalról elnevezett központ több mint egy évtizede figyeli a szélsőségesek internetes működését. Megállapításuk szerint a közösségi portálok terjedése az utóbbi években felgyorsította a fajgyűlölet és az előítéletes nézetek propagálását.
A központ szakértői összeültek a Facebook illetékeseivel, akik ígéretet tettek a felhasználás szabályait sértő oldalak eltávolítására, azonban a több mint 200 millió felhasználó közül nem könnyű kiszűrni a bigottokat, akik egyelőre sikerrel játsszák ki a blokkolásukra tett erőfeszítéseket.
Cooper rabbi azt az esetet hozta fel példaként, amikor hiába távolítottak el egy rasszista tartalmakat feltöltő felhasználót a YouTube-ról, újabb és újabb felhasználói profilt kreálva visszajutott, s már a hatvannegyediknél tart.
Mint Abraham Cooper rabbi, a központ egyik vezetője elmondta: "a nagy közösségi portálok megértették, hogy számolniuk kell a problémával. A cégek, mint a Facebook, meg is próbálnak mindent megtenni, ami tőlük telik, ám néha ez nem elegendő a probléma megszüntetésére". A Facebook nemrég több holokauszttagadó oldalt távolított el a közösségi portálról.
A jelentés New York-i prezentációján egy középiskolai osztály is részt vett. A 17 éves Leena Shehadeh a beszélgetés során elmondta, hogy korosztálya a netes gyűlöletjátékokat vagy a rasszista nyelvezetet gyakran viccnek fogja fel.
"Mi nem éltük át a holokausztot, nem éltük át a rabszolgaságot. Így az emberek mindaddig tréfára veszik ezeket a dolgokat, amíg valami rossz nem történik" - mondta a kamaszlány.
A szélsőséges szervezetek az interneten toboroznak tagokat